środa, 9 listopada 2011

KaWuWu w Poznaniu

fot. Karolina Machowicz    



Serdecznie zapraszamy na warsztaty twórcze, które odbędą się w niezwykłym miejscu dedykowanym dzieciom i kreatywności - w poznańskiej Księgaręce. W ciągu dwóch najbliższych sobót (13. oraz 19. listopada) wspólnie z dziećmi spróbujemy na nowo odkryć rzeczywistość- ubierzemy ją w "nasze" barwy, dźwięki i faktury.

Scenariusz i prowadzenie: Agata i Dawid Dąbrowscy

12.11.2011 g.11:00

Przestrzeń koloru

Czym jest kolor? Czy może być twardy, zimny, szorstki bądź przytulny? Jak doświadczać barw dotykiem? Czy można malować z pomocą kamieni, roślin i piasku? Zapraszamy Was do wprowadzenia w fascynujący świat malarstwa i koloru. Poprzez barwę możemy powiedzieć (i odczytać) bardzo wiele: wyrazić nastrój, emocje, unaocznić wrażenia, zostawić swój ślad w przestrzeni. Na bazie doświadczeń z materią i dźwiękiem stworzymy własne, osobiste pejzaże, pełne rozmaitych odcieni i faktur.

19.11.2011 g.11:00

Rzeczy, których nie ma. Próba synestezji zmysłowych wrażeń.

Zajęcia są próbą pobudzenia odczuwania polisensorycznego, pokazania złożoności naszych wrażeń zmysłowych. Człowiek odczuwa świat pięcioma zmysłami – umysł „lokuje” wrażenia w skategoryzowanych i nazwanych już obszarach znaczeniowych. Ale dlaczego szum wody nie może nam się kojarzyć z barwą różową, a szorstki w dotyku przedmiot nie może być jednocześnie kwaśny? Czy dźwięki mają barwę? Czy struktura materiałów, kolor i zapach determinują określone wrażenia słuchowe?

To przykładowe pytania, które ilustrują zjawisko synestezji, czyli równoczesnego doświadczania wrażeń dostarczanych przez zmysły, np. widzenia dźwięków ( np. niskie tony odpowiadają odczuciu barwy granatowej), smakowania kolorów (np. kojarzenie barwy różowej ze smakiem słodkim, brązowej z gorzkim). Odczucia synestetyczne są bardzo indywidualne. Dajmy się ponieść zmysłom, wyłączając na chwilę myślenie analityczne, zredefiniujmy wrażeniowe i semantyczne ścieżki. Pobawmy się w szalonych konstruktorów, stwórzmy „rzeczy, których nie ma”, a które mogą powstać dzięki sile wyobraźni. Gdy Wasze dzieła będą już gotowe, sprawimy, że „przemówią” dźwiękami. Poszukamy odgłosów w nich samych i zapiszemy ich ślad.


Więcej informacji o Księgaręce oraz zapisy na warsztaty

2 komentarze: