Kiermasz Dizajnu


Wiosenny wysyp twórczości


Miejsce: Muzeum Techniki I Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie / ul. Niemierzyńska 18A
Data: 16 kwietnia ( godz. 10 – 18) i 17 kwietnia (godz. 10 – 16)

Program:
Sobota, 16 kwietnia:
  • 10-18 Kiermasz sztuki i rękodzieła
  • 11-13 Sztuka Dzieci Szuka (warsztaty twórcze dla dzieci): PajdokracjaPrzez-patrzenie
  • 13-15 Sztuka Dzieci Szuka (warsztaty twórcze dla dzieci): Niebieska Małpa - Jak zbudować wysokiej klasy sprzęt do oglądania filmów i znikania? cz.I
Niedziela, 17 kwietnia:
  • 10-16 Kiermasz sztuki i rękodzieła
  • 11-13 Sztuka Dzieci Szuka (warsztaty twórcze dla dzieci): PajdokracjaPrzez-patrzenie
  • 13-15 Sztuka Dzieci Szuka (warsztaty twórcze dla dzieci): Niebieska Małpa - Jak zbudować wysokiej klasy sprzęt do oglądania filmów i znikania? cz.II

Zapraszamy w przedświąteczny weekend, 16-17 kwietnia do Muzeum Techniki I Komunikacji – Zajezdni Sztuki na artystyczną ucztę.Kiermasz Dizajnu to ożywczy koktajl form, wzorów i kolorów. Wiosenny wysyp twórczości szczecińskich artystów przyprawia o zawrót głowy.

Wśród stoisk z rękodziełem i sztuką użytkową odnajdziecie prawdziwe perełki: artystyczną biżuterię, autorskie kolekcje ubrań i dodatków, niepowtarzalną ceramikę, okolicznościowe kartki hand-made, dizajnerskie gadżety, kreatywne zabawki, przedmioty i ubrania vintage, malarstwo, rysunek, fotografię…Kiermasz Dizajnu to prawdziwa kopalnia niepowtarzalnych upominków dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Domu.

Stając się odbiorcami rękodzieła, wspieramy idee uczciwego handlu – pomagamy rozwijać lokalny rynek, troszczymy się o środowisko, budujemy bezpośrednią relację artysta - odbiorca.

Kiermasz Dizajnu to wspólna przestrzeń sztuki – przestrzeń wymiany myśli i inspiracji, przestrzeń twórczego przebywania ze sobą. To także przestrzeń spotkania Starego z Nowym, rozmów Dużych i Małych, miejsce, gdzie swobodnie mogą poczuć się wszyscy - zarówno Dorośli, jak i Dzieci.

Dla naszych pociech przygotowaliśmy specjalny kącik – Ogródek Umiejętności, w którym wykiełkowała już niejedna twórcza idea. Na zielonej trawie, wśród wielgaśnych, miękkich poduch Budda Bag, można oddawać się plastycznym zabawom, nieco popsocić, lub najzwyczajniej w świecie…poleniuchować.

Aby najmłodsi mogli poczuć magię artystycznej kreacji, czekają na nich twórcze warsztaty z cyklu „Sztuka Dzieci Szuka”. Prowadzone przez doświadczonych instruktorów (Maria Stafyniak, Paweł Kula, Karolina Machowicz), wprowadzą dzieci w świat animacji, ruchu i statyczności, zjawisk światłoczułych i eksperymentu.

Wstęp wolny (oprócz warsztatów) 

Artystów, projektantów, producentów sztuki i rękodzieła, którzy chcieliby zaprezentować swoją twórczość na Kiermaszu zapraszamy do przesyłania zgłoszeń (wraz ze zdjęciami swoich prac). Być może wymyśliłeś/aś, zaprojektowałeś/aś nowy, innowacyjny wzór/produkt i chciałbyś sprawdzić, czy się podoba? Posiadasz niespotykaną kolekcję przedmiotów/ ubrań vintage i chciałbyś przekazać ją w dobre ręce? Kiermasz Dizajnu to miejsce również dla Ciebie! Przyjmujemy zgłoszenia (wraz ze zdjęciami) pod adresem petitpompon@gmail.com



Organizatorzy:
Agata Kiedrowicz-Dąbrowska (pomysłodawczyni) / www.petitpompon.com , petitpompon@gmail.com, tel. 509 684 129
Joanna Wojtarowicz / Muzeum Techniki I Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie, www.muzeumtechniki.eu, j.wojtarowicz@muzeumtechniki.eu, tel. 91/45 99 211


*Opis warsztatów:

*Jak zbudować wysokiej klasy sprzęt do oglądania filmów i znikania?
NiebieskaMałpa / prowadzenie i scenariusz: Maria Stafyniak, Paweł Kula

Część I (sobota) Warsztat konstruktorsko-filmowy:
Czy zdarzyło Ci się, że potrzebowałaś/eś jakiegoś przedmiotu a nie można go było nigdzie znaleźć? Nie ma go w sklepach i nikt o nim nic nie słyszał, a Ty pytając się o ten przedmiot widzisz wokół dziwne miny?
Na warsztatach będziemy budować właśnie takie przedmioty. Zoopraksiskop i taumatrop to urządzenia, na których narysujesz swój film animowany, a inni będą mogli go zobaczyć.

czas trwania : 2 godz.
ilość uczestników : do 20 osób
wiek: 8-13

Część II (niedziela) Warsztat konstruktorsko-malarski:
Czapka niewidka to urządzenie, o którym zdarza się marzyć każdemu. Uczestnicy zbudują własną czapkę, której przeznaczeniem będzie schowanie jednej osoby w wybranym miejscu: w wielkim mieście, w dżungli, w jaskini, na Księżycu i innych zakamarkach, które sam/sama wymyślisz.

czas trwania: 2h
ilość uczestników: do 20 osób
wiek:8-13
cena (warsztaty dwudniowe): 45 pln (wraz z biletem do Muzeum)

*Przez – patrzenie
Pajdokracja / prowadzenie i scenariusz: Karolina Machowicz

Warsztaty plastyczne z urządzeniami projekcyjnymi w roli głównej:
Zabawa światłem i kolorem, ruchem i statycznością, powiększeniem i podświetleniem.
Obrazy z rzutnika slajdów i epidiaskopu, kolorowe i transparentne.
Kryształ cukru i kropla farby w wielokrotnym powiększeniu, dziecięce eksperymentowanie i fizyka, niespodziewanie odkrywane piękno i nauka.

Dla dzieci w wieku 3 - 6 lat (3 i 4-latki wraz z opiekunem)

czas trwania : ok.1,5 h
ilość uczestników : 10 dzieci w grupie
cena (warsztaty jednodniowe) : 25 pln (wraz z biletem do Muzeum)

Informacje i zapisy na warsztaty:


Informacje o prowadzących warsztaty i organizatorach:

Agata Kiedrowicz-Dąbrowska
Animatorka kultury, pomysłodawczyni unikalnych wydarzeń pod hasłem „Rodzinna Przestrzeń Sztuki”: Kiermaszu Dizajnu oraz Pajdokracji – Rodzinnych Niedziel w Piwnicy Kany Absolwentka filozofii na Uniwersytecie Szczecińskim. Humanistyczne wykształcenie pozwala jej na szersze traktowanie działań twórczych w ich wielowymiarowości i aspekcie społecznym. Porusza się w wielu obszarach artystycznych: fotografii, modzie, wzornictwie (projektowanie biżuterii). Pracuje z dziećmi według autorskich programów (m.in. Posztukiwania – projekt artystycznego obozu plenerowego dla dzieci, Fanaberyjny Ogródek Umiejętności / Lato na Deptaku, warsztaty plastyczne w ramach Pajdokracji) Mama czteroletniego Tymka.
www.petitpompon.com

Paweł Kula
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (kierunek fotografia). Wykładowca w Szkołach Artystycznych TOP ART w Szczecinie. Realizuje projekty i warsztaty artystyczne. W obu tych dziedzinach wykorzystuje własnoręcznie konstruowane zabawki optyczne oraz nietypowe materiały światłoczułe i autorskie techniki rejestracji. Realizował projekty warsztatowe m.in. dla Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, University for the Creative Arts w Rochester/UK, Katedry Fotografii ASP w Poznaniu, Narodowej Galerii Sztuki "Zachęta" w Warszawie, Muzeum Narodowego w Szczecinie. Jego prace i teksty publikowano w książkach i periodykach dotyczących estetyki fotografii. Współzałożyciel Stowarzyszenia Edukacyjno-Artystycznego "Oswajanie Sztuki".
www.niebieskamalpa.pl

Karolina Machowicz
Urodzona w Szczecinie, gdzie po dekadzie przeprowadzek w miejsca bliższe i dalsze znów mieszka i pracuje. Studiowała w Łódzkiej Filmówce. Fotografka, wielbicielka rzemiosł wszelakich. Pracując z dziećmi stara się nie ograniczać ich możliwości sprawczych. Lubi wciągać maluchy w działania, których efekty zaskakują nawet ja samą. Z upodobaniem podkreśla w swoich warsztatach plastycznych konsekwencje wpływu światła na postrzeganie i tworzenie obrazu. Współtwórczyni Pajdokracji, mama trzyletniego Konstantego.
www.pajdokracja.com

Maria Stafyniak
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (kierunek malarstwo). W działalności artystycznej posługuje się rysunkiem, fotografią, instalacją, filmem animowanym. Prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży wykorzystując elementy sztuki współczesnej oraz kursy i wykłady dla dorosłych z zakresu kompozycji i estetyki fotografii. Współpracowała przy projektach artystycznych i warsztatowych z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Galerią "Scena" w Koszalinie, Muzeum Narodowym w Szczecinie. Współzałożycielka Stowarzyszenia Edukacyjno-Artystycznego "Oswajanie Sztuki".
www.niebieskamalpa.pl

Joanna Wojtarowicz
Antropolożka i menedżerka kultury, założycielka i prezeska Stowarzyszenia Etnosfera, inicjatorka wielu wydarzeń kulturalnych w Poznaniu i w Szczecinie, w tym niedawnego Kotła Bałkańskiego. Wspomaga twórczo i osobowo Kanową Pajdokrację. Pracuje w Muzeum Techniki i Komunikacji. Mama trzyletniego Antka i pięcioletniej Igi.
www.etnosfera.org.pl


materiały dla prasy:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz