wtorek, 28 sierpnia 2012

Wolność to bardzo luźny świat

Gdzieś w okolicy okresu dojrzewania podobno kształtują się ostatecznie (czyt. zamykają...)  struktury mózgowe odpowiedzialne za szerokie, wielobodźcowe postrzeganie rzeczywistości.
Pokrywa się to mniej więcej z rozpoczęciem myślenia o sobie i świecie "na poważnie", jakie to serwuje nam wzrastanie w (zachodnio-europejskiej) kulturze. Beztroski, odważny okręt dziecięcych cudów cumuje przy stałym lądzie.
Horyzont się zawęża: słowa wpadają w wyrobione koleiny, myśli rozpinają na znajomych konstrukcjach, ręce kształtują rzeczywistość na znajomą, bezpieczną modłę.
Tymczasem właśnie owe "mogę wszystko" zdaje się być podstawą pewności siebie i twórczego, świadomego życia
Cenna jak złoto jest więc każda kropla takiej "wszystkomogącej" energii.
Dziękuję wszystkim małym i dużym uczestniczkom i uczestnikom projektu Mamy prawo do bycia sobą - Teatr (dla) dzieci (polecam eskplorację bloga - fantystyczne zdjęcia Adama Ptaszyńskiego dokumentujące naszą tygodniową pracę).
Miałam przyjemność prowadzić zajęcia twórcze i przygotowywać wraz z dziećmi elementy scenografii.


Poniżej efekty (te widzialne, mierzalne;) naszej wspólnej pracy.
Cudowności - z dziecięcych głów i rąk.



Projekt: świat ---- animacja poklatkowa składająca się z prac dzieci / główny element scenografii spektaklu














fot. Agata Dąbrowska



Finałem naszej tygodniowej (20-25.08) pracy był sobotni występ w Wolińskim Ośrodku Kultury. Spektakl poprzedziliśmy warsztatami - demonstracją dziecięcych postulatów, wypracowanych w bardzo demokratycznych, wolińsko-szczecińskich grupach:) Koniecznie zajrzyjcie do Ani Czyńskiej po przepiękne zdjęcia, z Wolina między innymi, i mądrości. A w najbliższą sobotę o godzinie 13 w Teatrze Lalek Pleciuga szczecińska premiera naszego spektaklu - Króla Maciusia Pierwszego --- zapraszam gorąco.



środa, 21 marca 2012

Światło(cień)





Pracowity i świetlisty weekend za nami... Dziękuję wszystkim, dzięki którym się odbył.
Nordic Cross Point za zaproszenie do udziału w Festiwalu - dzięki pięknej pogodzie w sobotę (17.03) mogłyśmy powarsztatować przy iście skandynawskim świetle. Aniu - świetna robota!

Nazajutrz (18.03) w Piwnicy Kany zZieleniałyśmy - dzięki Pracowitym Dziewczynom: Karolinie, Dorocie, Asi, Edycie (i mamie Edyty:) i Chłopakom: Bartkowi, Piotrkowi. Dziękuję!

Przeogromne Pajdokracjowe dzięki dla wszystkich naszych Uczestników i Uczestniczek - warto jest tłuc się dla Was pociągiem....

Zerknijcie na nasz Fanpejdż po więcej zdjęć, oraz naszą nowootwartą stronę - wyczekujcie otwarcia Pajdokracjowego cyklu w połowie kwietnia - wracamy:)






 


fot. Karolina Machowicz, Agata Dąbrowska

czwartek, 15 marca 2012

Nordic Point: Dzieci Słońca i Zorzy

fot. Karolina Machowicz


Sobota, 17 marca
godz.10.30 – 12.30

Zamek Książąt Pomorskich
Sala obok Kina / nr 101

Saamowie, lud żyjący na dalekiej północy Europy, od wieków fascynował kronikarzy i odkrywców.
Niegdyś wędrujący za reniferami nomadzi prowadzą dziś osiadły tryb życia, jednak plemienne tradycje nadal silnie wpływają na ich tożsamość. Przejawy kultury Saamów – zarówno materialnej jak i duchowej – silnie związane są z warunkami, w jakich się wykształciły. Białe noce, zorze polarne, pierwsze refleksy światła słonecznego po miesiącach ciemności – światło zawsze silnie oddziaływało na mieszkańców Północy. Z tego powodu to właśnie ono będzie naszym przewodnikiem po kulturze Saamów oraz narzędziem do jej poznania i oswojenia.

Na sobotnich warsztatach, odbywających się w ramach festiwalu Nordic Cross Point, dowiemy się czy Saamowie tkali swoje ubrania z promieni słońca, sportretujemy tajemniczą Aurora Borealis oraz spróbujemy wyśledzić białego renifera na białym śniegu.

Na bezpłatne, otwarte warsztaty zapraszamy dzieci od 5 roku życia wraz z opiekunami.

scenariusz i prowadzenie: Agata Dąbrowska i Karolina Machowicz


Zapraszamy również na świeżutką Pajdokracjową stronę: www.pajdokracja.com

środa, 7 marca 2012

Kids love Design

Dzieci zdają się kochać wszystko, co kojarzy się z zabawą. Zabawa zaś zdaje się być nieustannym opowiadaniem (dźwiękiem, ruchem, kolorem...) pewnych historii. Historie tkwią w przedmiotach, pomiędzy nimi, opowiadają się, są opowiadane.
Jakich "dorosłych" narracji użyjemy, by odczytać dziecięce historie? Czy oba sposoby opowieści są równoprawne, ewoluują tylko środki stylistyczne? Pierwszy Festiwal Designu w Szczecinie dostarcza okazji do zbadania tego obszaru, nie tylko rodzicom; wszak każdy uczestnik świata pozostaje (czyimś) potomkiem.
"Kids love Design" jest zatem zachętą do przyjrzenia się własnemu językowi, własnemu uprzedmiotowionemu kontekstowi.
Jako że Pajdokracja szuka twórczych przestrzeni wspólnych Dużym i Małym, my również tam będziemy i gorąco popieramy całą inicjatywę. Zapraszamy na liczne wydarzenia festiwalowe....








... w tym na Pajdokracjowe warsztaty  zZielenieJesz , które odbędą się 18 marca w godzinach 11-15 w Piwnicy Kany:






Design to świadome i odpowiedzialne kształtowanie przestrzeni, zarówno tej bliskiej, domowej, jak i wspólnej, w której krzyżują się nasze ścieżki i działania. To także czynienie naszego świata lepszym, przyjemniejszym oraz znacznie smaczniejszym. Z takim hasłem na ustach (oraz wiosną na horyzoncie) zapraszamy na wyjątkową edycję Pajdokracji, towarzyszącą pierwszemu Festiwalowi Designu w Szczecinie. Zieleń to barwa odradzającej się przyrody, to także symbol świeżości, znak tego, co dobre dla nas i naszej planety. Co zrobić, aby nieco się zazielenić?

Mamy dla Was trzy możliwości – inspiracje do dalszego kiełkowania

Zgodnie z ideami miejskiej partyzantki ogrodniczej (tzw. Urban Gardening, Urban Agriculture) zmienimy miejską uregulowaną przestrzeń w bardziej przyjazną do życia. Rozsadzimy beton zielenią, pogrzebiemy w ziemi. Sadzonki ziół, warzyw i kwiatów dostępne będą zarówno na miejscu, jak i na wynos;)

Dojrzałe rośliny wykorzystać można jako doskonałe źródło naturalnych barwników. Malując z ich pomocą  własne obrazy na tkaninie, dowiemy się o nieograniczonych możliwościach, które tkwią w tym, co mamy na wyciągnięcie ręki.

Po fazie sadzenia i wzrostu przychodzi czas na zbiory. Smaczne posiłki przygotujemy we właściwym sobie tempie, niespiesznie, według filozofii slow food. Zawartość naszych talerzy komponować będziemy jak prawdziwe dzieło sztuki, zwracając uwagę na barwy, smaki, zapachy oraz wysoką jakość składników.

Nasze warsztaty mają charakter otwarty, w formie kilku ogólnodostępnych stanowisk.

scenariusz i prowadzenie: Agata Kiedrowicz-Dąbrowska, Karolina Machowicz, Edyta Ryłek

zZielenieJecie!